Vzděláváme a inspirujeme

V Nadaci Karel Komárek Family Foundation se od roku 2011 zabýváme tématy a aktivitami, které mají za cíl podporovat v mateřských školách výuku venku a zdůrazňovat její přínosy pro žáky, učitele i rodiče. Zároveň proměňujeme zahrady mateřských škol. Pomáháme tak nejen vyvářet vhodné podmínky pro všestranný rozvoj dětí, ale i upevňovat jejich vztah k okolnímu světu.

Výzkum České děti venku

Díky výzkumu, který zpracovala společnost STEM, můžeme naplnit náš dlouhodobý záměr stavět práci na spolehlivých datech, týkajících se mimo jiné možností a způsobů, jak dětí tráví volný čas venku. Výzkum mapoval řadu oblastí, navázal na podobně koncipované šetření z roku 2015 a ještě je rozšířil a posloužil nám k aktualizaci strategických dokumentů.

Výsledky šetření rádi dáváme plně k dispozici odborníkům z řad pedagogů, neziskovým organizacím i široké veřejnosti. Přejeme si, abyste jej všichni mohli společně s námi využívat ve prospěch dětí.

„Mám radost, že výzkum vyvrací častý názor, se kterým se ve školách setkávám, a sice, že navýšení času pro venkovní výuku brání postoje rodičů. Je vidět, že naopak 71 % rodičů školáků větší využití výuky venku mimo třídy podporuje. Souvislost mezi pobytem venku a lepšími vztahy a odolnější psychikou dětí není možné zpochybňovat. Díky výzkumu Nadace KKFF máme jasné argumenty. Pojďme podpořit učitele na jejich cestě ven!“

Jana Neumajerová

architektka a lektorka – Unie rodičů, z. s.

“V českém školství je dlouhá tradice těch, kteří propagovali a realizovali učení venku, ať už jde o Komenského, nebo Eduarda Štorcha a jeho projekt Dětské Farmy. A učitel, který si to vyzkouší, se už nebude chtít vracet. Zatímco u jednoho z mých předmětů je to naprosto přirozené a očekávatelné, protože učit přírodopis bez přírody je až nemyslitelné, víc a víc se také ukazuje, že učit venku jde naprosto jakýkoliv předmět. Třeba ten můj druhý, dějepis. Ale také občanku, fyziku, chemii... Protože příroda je skvělá učitelka, a navíc pobyt v ní významně přispívá k wellbeingu dětí i učitelů.“

Daniel Pražák

učitel ZŠ Strossmayerovo náměstí, popularizátor moderní pedagogiky

„Ukazuje se, že počet hodin strávených venku během školní výuky s rostoucím věkem školáků klesá. Nicméně pokud chceme, aby zájem dětí o aktivity na čerstvém vzduchu rostl, je potřeba v nich při školní docházce upevnit pravidelnost a přirozenost pobytu venku. Vyplatí se podpořit pedagogy v hledání cest, jak přesouvat výuku ven – zaměřit se na specifika dané školy a nabídnout smysluplnou podporu na míru.“

Šárka Mrňáková

lektorka programů o školních zahradách – Eduzměna Kutnohorsko

„Průzkum ukázal, že hřiště mají hlavní roli u mladších školáků, pro starší už nejsou tak důležitá. Zjištění je v souladu s mou zkušeností, protože stále narážím na to, že většina dětských hřišť v ČR je pro děti do 9 let. Nabídka ve veřejném prostoru, která by mířila na starší děti, není dostačující. Navíc zjištění, že hřiště pro starší žáky už nejsou tak důležitá a upřednostňovaným prostorem pro trávení volného času se stává park a ulice, se může stát důležitým argumentem pro to, aby nejen hřiště, ale celý veřejný prostor začal být plánován a navrhován s ohledem na potřeby dětských uživatelů.“

Mirjana Petrik

architektka, zakladatelka a předsedkyně organizace Město přátelské k dětem

Stáhněte si e‑book nebo kompletní výzkumnou zprávu unikátního výzkumu České děti venku

E‑book výzkumu České děti venku

Stáhnout PDF

Výzkumná zpráva

Stáhnout PDF

Adaptační opatření

Všude je po nás chtějí, ale co konkrétně to pro školní zahradu znamená?

Vytvořili jsme pro vás přehlednou nabídku více než dvaceti prvků, které pomůžou vaší zahradě v boji s měnícím se klimatem. Vyberte si jeden, dva, nebo klidně všech dvacet a pusťte se do toho! V brožuře najdete nejen inspiraci, ale i kontakty na školky, které již zahradu na stále extrémnější počasí aktivně adaptují a rádi se s vámi podělí o vlastní zkušenosti.

077-KKFF-Ceskedetivenku-8872.jpg

Stáhněte si nadační brožuru adaptačních opatření a inspirujte se

Se školní zahradou na klima

Stáhnout PDF

Tvořivé a vzdělávací karty pro děti "Přírodou po celý rok"

Každé roční období je něčím zajímavé. S jarem oslavujeme například motýly, s létem prázdniny, na podzim stavíme ptačí budky a v zimě ochutnáváme vánoční pokrmy.

Připravili jsme si pro vás soubor všech karet pro děti, které nabízí náměty na aktivity s dětmi v přírodě, dozvíte se zajímavosti z české a moravské fauny a flóry a třeba se i zasmějete. Budete kreslit, tvořit a vyplňovat. Popisy i úkoly jsou připravené pro děti ve věku 4 až 12 let.

  • Jak zasadit strom? 
  • Co kvete na jaře a co v létě? 
  • Jaká jsou stádia vývoje žáby nebo motýlů?
  • Žije u nás největší brouk Evropy?

Děti se hravou formou seznámí s chráněnými druhy rostlin i živočichů v Čechách a na Moravě, pobaví se nad básničkami, vyzkouší si psaní komiksů a potrénují nové znalosti v křížovkách. Karty můžete využít doma, sami nebo s rodiči či ve škole při výuce. Ti nejmenší mohou vybarvovat a tvořit, starší si již mohou sami přečíst příběhy či informace a vyplňovat pak jednotlivé úkoly. 

Stáhněte si tvořivé a vzdělávací karty pro děti "Přírodou po celý rok"

Tvořivé a vzdělávací karty pro děti "Přírodou po celý rok"

Stáhnout PDF

Prodlužujeme čas dětí i dospělých venku

Měsíc školních zahrad
Přejít na web