Obnova zahrady u internátu speciální církevní školy Don Bosco

Stáli jsme za vytvořením vůbec první zahrady v ČR, která podporuje logopedickou výuku. Díky naší podpoře tak vznikl nesmírně užitečný prostor. Jeho originální prvky spojují principy hry s funkcemi logopedických pomůcek. Dětem a učitelům vyhovuje, že nejsou při speciální výuce omezeni školní třídou.

Pokud chcete podpořit tento projekt, můžete tak udělat jako dobrovolník.

Dobrovolníci

Co se nám povedlo  

Relaxace, zábava, promyšlené zázemí pro výuku pod širým nebem a možnost speciální výuky formou hry či interakce s prostředím. I z těchto výhod čerpá zahrada po naší proměně. Obohatili jsme její prostor o dřevěné prvky, na jejichž návrzích se podílela vizuální umělkyně, performerka a sochařka Lenka Klodová. Pro zahradu vytvořila třeba výrazný „logodomek“. Děti s oblibou využívají relaxační zónu s balančními sítěmi, hřiště a pískoviště. Rády také pečují o rostlinky na květinových a užitkových záhoncích.  

Původně byla zahrada koncipována pro děti z mateřské školy. Protože jsou ale na internátě ubytované děti od školky až po devátou třídu, chtěli jsme, aby sloužila všem věkovým skupinám.

Kateřina Denemarková

školní logopedka

Obnova zahrady

2011–2013   

Rozloha

2 067 m2

Výběr projektu

2010 / pilotní projekt programu Zahrada hrou

Autoři návrhu

Zdeněk Sendler, Lenka Klodová

Náklady

2 500 000 Kč  

Finanční podpora nadace

2 031 448 Kč

Více o proměně 

Obnova zahrady Don Bosco se pro nadaci stala pilotním projektem programu Proměny zahrad, který nadace spustila v roce 2010. Jako místo pro první proměnu si vybrala právě zahradu křesťanské logopedické školy se specifickými požadavky pro hru i výuku tamních dětí. Zahradu využívají také děti z přidruženého internátu, konají se tu různé kulturní akce. Do obnovy se kromě týmu pedagogů zapojili dobrovolníci i studenti zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity v Brně.