Obnova zahrady MŠ Telecí

Pomohli jsme školce vytvořit v zahradě ideální podmínky pro ekologickou výchovu dětí tak, aby byl zároveň využitý její rodinný charakter. Prostor se tak zcela přirozeně stal centrem dění malebné pardubické obce, do níž krásně zapadá.

Pokud chcete podpořit tento projekt, můžete tak udělat jako dobrovolník.

Dobrovolníci

Co se nám povedlo  

Využili jsme osvědčený koncept čtyř živlů, který umožňuje vnímat zahradu všemi smysly. Oblíbeným živlovým prvkem je voda, která protéká systémem žlabů a mlýnků v písku. Uchovává i se pro zalévání bylinkové zahrady. Ohnivý živel vládne přenosnému ohništi a ohřívá venkovní pec. Kontakt se zemí zajišťují dřevěné špalky, bludiště z balíků slámy a bahniště s ruční pumpou. Vzdušný živel pak prostupuje zvonkohrou, větrníky, větrolamy a oživuje meteostanici.  

Obnova zahrady

od roku 2022

Rozloha

4 020m2

Autorka návrhu

Dana Václavíková

Náklady

zatím nejsou stanoveny

Finanční podpora nadace

400 000 Kč

Více o proměně 

Zahrada podstoupila v průběhu proměny řadu stavebních a koncepčních změn a další ji ještě čeka. Nechali jsme zbourat staré herní prvky, vysázeli jsme kolem jezírka nové rostliny a staré dřeviny jsme pokáceli. Další vylepšení na sebe nenechá dlouho čekat. Chystáme se například obohatit zahradu o kompost s průhlednou stěnou, dendrofon a keramofon. Za stěžejní úspěch považujeme, že se vydařily oblíbené akce, které se zde pravidelně konají, a díky tomu se škole podařilo vybrat na proměnu zahrady další peníze.