Obnova zahrady Mateřské školy Vodnická v Praze‑Újezdě

Využili jsme kvalitní přírodní materiály a proměnili zahradu k nepoznání. Nové prvky plní estetickou a zároveň užitnou funkci. Díky tomuto propojení se děti na pobyt na zahradě pokaždé těší.

Pokud chcete podpořit tento projekt, můžete tak udělat jako dobrovolník.

Dobrovolníci

Co se nám povedlo 

Ze spolupráce s architektkami se zrodil koncept „na vlnách“, který pomohl nově vymodelovat zahradní terén. Nově vysazené keře vytvořily prostor pro přirozené schovávačky. K nim a také k pozorování okolí se výborně hodí i zemní domek s periskopem. K velké radosti dětí obohacuje zahradní prostor i několik zvukovodů, kůloviště s kormidlem nebo lanový mostek nad soutěskou. Mezi herními prvky dominují kulatiny z akátů.  

Důležitým cílem zahradní proměny je i podpořit u dětí navazování pouta k přírodě, se kterou se dnes setkávají ve velmi omezené míře.

Atelier In‑site

autorky projektu

Obnova zahrady

2013–2015

Rozloha

840 m2

Výběr projektu

Grantová výzva 2013

Autorky návrhu

Eva Jeníková a Magdalena Smetanová (ateliér In‑site), Jana Pyšková

Náklady

1 500 000 Kč

Finanční podpora nadace

800 000 Kč

Více o proměně  

Zahrada dětem poskytuje nespočet možností pro vzdělávání a volný pohyb. Děti otáčejí volantem, kormidlují nebo chodí přes lanový mostek nad soutěskou. Do proměny zahrady se zapojili i rodiče. Právě oni přišli s nápadem zřídit záhony k pěstování bylinek a dalších rostlin nebo vytvořit originální labyrint a nástěnné počítadlo.