Obnova zahrady Mateřské školy U Uranie

Největší zařízení pro předškoláky v Praze 7 se díky naší pomoci pyšní zahradou, do které se promítají různé tváře české krajiny. Jednotlivé zóny, jež mají podobu uklidňujícího lesa, louky, hor nebo jezera, harmonicky přecházejí do městského prostředí.

Pokud chcete podpořit tento projekt, můžete tak udělat jako dobrovolník.

Dobrovolníci

Co se nám povedlo  

V zahradě, upravené tak, aby připomínala čtvero ročních období, se vhodně doplňují přírodní motivy i umělé prvky typické pro hustou městskou zástavbu. Na protihlukovou betonovou stěnu jsme umístili tabule ve tvaru zvířat, na které mohou děti kreslit. Přilehlé stupňovité pokojíčky lákají děti ke schovávačkám, hrám i odpočinku. Centrální části zahrady vévodí prolézačka ve tvaru vlny, kterou navrhla výtvarnice Lenka Klodová. Děti se také rády houpou na houpačce nebo zkoušejí svou sílu a obratnost na zemních prolézačkách či lezecké stěně 

Naším přáním je, aby děti vnímaly různorodost krajiny, ve které žijí. Důležité je pro ně samozřejmě městské prostředí se všemi jeho možnostmi. My jim ale chceme také přiblížit prostor typické přírodní krajiny s poli, loukami, lesy, vodními plochami a prvky.

Michaela Kuběnová

ředitelka MŠ U Uranie

Obnova zahrady

2013–2016

Rozloha

7 000 m2

Výběr projektu

Grantová výzva 2013

Autoři návrhu

Petr Lešek, Jitka Tomsová, studenti VŠUP v Praze ve spolupráci s architekty

Náklady

4 700 000 Kč

Finanční podpora nadace

800 000 Kč

Více o proměně 

Proměna pomohla propojit prostor zahrady s každodenními vzdělávacími aktivitami školy. Zahrada se tak stala místem, přinášejícím stále nové příležitosti k poznávání a objevování. Prostor v rušných pražských Holešovicích podporuje dětskou hru a zároveň přináší řadu výzev v podobě překonávání překážek a řešení problémů. Škola si za profilovou oblast zvolila budování vztahu k životnímu prostředí, a proto se jí prostor pro environmentální vzdělávání výborně hodí. Na financování zahrady se podílela také městská část Praha 7 a rodiče.