Obnova zahrady Mateřské školy Kollárova v Českém Brodě

Původní školní zahrada prošla za naší podpory „recyklací“. Naším cílem bylo co možná nejšetrněji a s ohledem na životní prostředí vybudovat na jejím místě příjemný nový prostor. Zahrada dokáže teď na dětských tvářích vykouzlit úsměv prakticky každý den.

Pokud chcete podpořit tento projekt, můžete tak udělat jako dobrovolník.

Dobrovolníci

Co se nám povedlo  

Vytvořili jsme tu pro děti mnoho členitých zákoutí, kde se mohou věnovat různým činnostem. Citlivým a promyšleným způsobem jsme využili materiál z původní zahrady. Naše práce tak měla nejen skvělý výsledek, ale uplatnění při ní našel hospodárný přístup, který ušetřil finance a byl šetrný k životnímu prostředí. Proměnou poté prošla i práce učitelek, který nyní mohou dětem dávat větší prostor k volné hře.  

Zahrada je velká laboratoř života, kde si děti na všechno přicházejí samy. Když jim nabídneme základní podněty – chutě, vůně, vodu v různých podobách, můžou samy objevovat život a stát se průzkumníky.

Alice Jirásková

maminka, iniciátorka proměny

Obnova zahrady

2011–2013  

Rozloha

4 998 m2

Výběr projektu

Grantová výzva 2011

Autoři návrhu

Michal Fišer, Štěpán Špoula, Lukáš Gavlovský

Náklady

2 500 000 Kč 

Finanční podpora nadace

2 009 651 Kč

Více o proměně  

Proměna spojila celou místní komunitu. Zapojili se pedagogové, děti, rodiče i zástupci města. Zahradu kromě více než stovky dětí z mateřské školy navštěvují příležitostně také žáci místní ZUŠ, skauti nebo členové rodičovského klubu. Ti tu pořádají akce pro širší veřejnost. Děti na zahradě tráví většinu času, mnoho z nich využívá nápadité herní prvky za každého počasí. Oblíbený je slaměný domek, bludiště z proutí či zvukovod v kmenech. Děti rády lezou po opičí dráze, pečují o bylinky a radují se z ovocné úrody.