Obnova zahrady Mateřské školy Arabská v Praze 6

Původní pustý prostor jsme přetvořili v několik krásných tematických zákoutí, v nichž se snoubí svět fantazie a svobodné hry. Zahrada školky v Arabské je pro děti doslova i přeneseně cestou, na které se učí nezávislosti, samostatnosti a odvaze.

Pokud chcete podpořit tento projekt, můžete tak udělat jako dobrovolník.

Dobrovolníci

Co se nám povedlo 

Pomohli jsme proměnit návrhy architektů ve skutečnost. Součástí školkové zahrady se tak díky nám stal les, remízek, místo zvané jedlá divočina, dvorek, kutiště nebo třešňový sad. Pozornost každého návštěvníka upoutá výrazná dřevěná loď v pískovišti, venkovní stůl pro třídu, týpí, altánky, chodníčky pro koloběžky či domek se skluzavkou. Pojetí zahrady jako „cesty do světa“ se odráží ve fungování prostoru. Dětem tu nikdo neurčuje, co mají dělat. Z bezpečného dvorku s jabloní, kruhovou lavičkou, vodním prvkem a bylinkovými záhony se vydávají přes louku a pole do stále divočejší lesní krajiny. 

Zahrada v našem pojetí je prostorem pro svobodný pohyb, pro dobrodružství a potěšení všech smyslů.

Martina Kárová

architektka

Obnova zahrady

2013–2015

Rozloha

6 500 m2

Výběr projektu

Grantová výzva 2013

Autoři návrhu

Martina Kárová, Ladislav Soukup, Michal Micl Novotný

Náklady

1 100 000 Kč

Finanční podpora nadace

800 000 Kč

Více o proměně  

MŠ Arabská uspěla v roce 2013 s grantovou žádostí. Z celkem 54 zájemců jsme vybrali 10, z nichž pět získalo příspěvek na architektonický návrh a dalších pět na samotné stavební práce. Škole se další peníze na zahradu povedlo získat i díky pravidelně pořádanému benefičnímu festivalu Du Nazahra Du, který podpořil Úřad městské části Praha 6.