Obnova Jiráskových sadů v Litoměřicích

Zanechali jsme významný otisk ve veřejném prostoru Litoměřic. Stáli jsme za znovuvytvořením zdejšího parku. V roce 2017 tak vzniklo místo, kam se obyvatelé a návštěvníci města vracejí snad ještě raději než kamkoliv jinam.

Pokud chcete podpořit tento projekt, můžete tak udělat jako dobrovolník.

Dobrovolníci

Co se nám povedlo  

Pomohli jsme proměnit park v moderní a funkční městský prostor, uzpůsobený v maximální možné míře jeho uživatelům. Úpravou prošla síť cest, vznikl nový mobiliář, dvě hřiště pro menší děti, lanové prolézačky a víceúčelové sportovní hřiště. Park se může pyšnit nově zpevněnou centrální částí, v níž původní fontánu nahradily vodní střiky, pítko a vodní hranol. Studenti gymnázia mohou využívat dřevěný altán.  

Proměna se mi velmi líbí. Hlavně to, že sem mohou kola a že se tady děti a rodiče cítí bezpečně. Mám ráda různá zákoutí v kombinaci se dřevem, líbí se mi, jak jsou tady zakomponované kameny nebo upravené kmeny na zemi. Dobře se mi sedí ve studentském altánu.

Marie Hazdová

častá návštěvnice parku, žijící v Litoměřicích

Galerie litoměřické proměny

Obnova parku

2010–2015

Rozloha

5,5 ha

Výběr projektu

Grantová výzva 2010

Autoři návrhu

Zdeněk Sendler

Rozpočet

38 mil. Kč

Finanční podpora nadace

24 mil. Kč

Více o proměně 

Součástí přípravy proměny bylo místní šetření. Mělo za cíl podrobně zmapovat chování, potřeby a přání budoucích uživatelů parku, aby bylo možné vytvořit co nejpřesnější zadání pro architekty. Do ankety, týkající se obnovy Jiráskových sadů, se zapojilo přes 900 lidí. Výstupy z místního šetření jsme následně zařadili do podkladů architektonické soutěže.

Ocenění

Park roku 2017